Сегодня в смт Велика Олександрівка 20.04.2024

Переможцю перших Олімпійських ігор подарували талон на стрижку

В Афінах 6 квітня 1896-го розпочалися перші міжнародні Олімпійські ігри сучасності. 311 спортсменів із 13 країн зібралися на стадіоні "Панатінаїкос". Ігри відкрив король Греції Георг I Глюксбург.
За легендами, Олімпійські ігри проводились кожні 5 років ще в стародавні часи Греції. Олімпійці змагались з бігу, боротьби, кулачного бою, стрільби з лука, метанні диска, перегонів на колісницях. З часом традиція перервалась.
Голова союзу французьких спортивних товариств француз барон П'єр де Кубертен 1894-го вирішив відродити спортивні змагання. Створив у Парижі Міжнародний олімпійський комітет. Той постановив проводити ігри кожні 4 роки. Перші ігри мали пройти в Афінах на цьому наполягли самі греки.
Кронпринц Греції Костянтин звернувся до населення з призивом пожертвувати кошти у фонд підготовки. Гроші стали надходити від багатих греків, що жили у різних містах Європи. В Афінах відреставрували давній Мармуровий стадіон, збудували велодром та стрільбище, тенісні корти та гребні канали. Олімпійського села не було, спортсмени повинні самі себе забезпечувати. Через це не приїхали учасники з Росії.
У програму Олімпіади увійшли змагання з класичної боротьби, велоспорту, гімнастики, легкій атлетиці, плаванню, стрільбі, тенісу, важкої атлетики та фехтуванню. Приїхали представники 13 країн Австралії, Австрії, Болгарії, Великої Британії, Данії, Німеччини, США, Угорщини, Франції, Чилі, Швейцарії, Швеції та Греції. Дві третини від загальної кількості спортсменів виставили господарі Ігор команда Греції. Жінки не мали права брати участь в Олімпійських іграх.
Першим олімпійським чемпіоном сучасності став американський спортсмен Джеймс Коннолі. Він переміг у потрійному стрибку з результатом на 13 м 72 см. Змагання з плавання відбулися відкритому морі у греків не було коштів на будівництво басейнів. Їх виграв угорський плавець Альфред Хайош. Він переміг на дистанціях 100 м та 1200 м у відкритому морі. Температура води була лише 13 градусів.
На найважливіші змагання Олімпіади марафонський біг подали заявки 24 атлети. Тільки четверо з них були іноземцями. Змагання відбулися 10 квітня на трасі МарафонАфіни. Дистанція бігу - близько 40 км.
"Я їх усіх переможу. Не думаю, що бігти марафон важче, ніж підніматися з отарою високо в гори", - каже перед змаганнями 23-річний грецький пастух Спиридон Луїс. Влітку він пас отари овець. Служив в армії, там відзначили його спритність та витривалість.
Учасники забігу стартували з мосту в містечку Марафоні. На фініші стадіоні в Афінах на переможців чекали 100 тис глядачів на чолі з королем. Для греків було принциповим, аби у цьому виді змагань переміг їх земляк. Спиридон Луїс фінішував першим. Виграв ці змагання з результатом 2 год 58 хв 50 с. Луїсу король і подарували золотий кубок, бочку вина, талон на безкоштовне харчування протягом року, безкоштовне пошиття одягу і користування послугами перукаря протягом усього життя, 10 ц шоколаду, 10 корів і 30 баранів. Переможець повернувся у своє село і більше ніколи не брав участі у змаганнях.
Нагородження переможців Олімпіади з усіх видів спорту проходило у день закриття Ігор. Король вручив спортсменам нагороди: переможцям срібну медаль, оливкову гілку та диплом, другим мідну медаль, лаврову гілку та диплом. Найбільше медалей завоювали американські, грецькі і німецькі спортсмени. Міжнародний олімпійський комітет вирішив проводити Ігри по черзі у різних країнах та на різних континентах.

IV Олімпійські ігри у Лондоні відкрили 13 липня 1908 -го. Їх планували провести у Римі, але перенесли через виверження вулкану Везувій. Олімпійські ігри відрізнялися від сучасних. На них змагалися у перетягуванні каната, стрибках в довжину з місця, перетягуванні каната та дуельній стрільбі.